fbpx
Donate Now Menu

Donor Resources

Indspire > Supporters > Donor Resources

Donor Resources

The following resources (books, music, podcasts, art, film, poetry, websites and events) are listed for your information, and are meant to assist in furthering your understanding of the rich culture & history of First Nations, Inuit and Métis peoples.  Please note that these resources have not been endorsed by Indspire, however, they will be updated periodically.

Authors

Jacqueline Guest
Laureate 2013

Richard Wagamese
Laureate 2012

Thomas King
Laureate 2003

Tanya Talaga

Bob Joseph
Laureate 2016

Maria Campbell
Laureate 1996

Lee Maracle

Tomson Highway (also musician)
Laureate 2002

Daniel Francis
Laureate 1992

Gary Geddes

Bev Sellars

Leanne Betasamoske Simpson

Taiaiake (Gerald) Alfred
Laureate 2006

Basil Johnston
Laureate 2004

Emma LaRocque
Laureate 2005

Leonard G. Flett
Laureate 2002

Joshua Whitehead

Billy-Ray Belcourt
Laureate 2019

Richard Van Camp

Terese Marie Mailhot

Eden Robinson

Shirley Cheechoo
Laureate 2008

Jesse Thistle

Katherena Vermette

Cherie Dimaline

Waubgeshig Rice

Alicia Elliott

Jesse Wente

 

 

 

Books

I am a Métis

By Gerald St. Germain
Laureate 2012

Walking in the Woods: A Métis Journey

By Herb Belcourt
Laureate 2006

Birdie

By Tracey Lindberg

Honour Song

By Barbara Hager
Laureate 2019

The Shoe Boy: A Trapline Memoir

By Duncan McCue
Laureate 2017

Learning from a Kindergarten Dropout

By William Commanda

Path with No Moccasins (autobiography)

By Shirley Cheechoo
Laureate 2008

Indigenous Storywork

By Jo-Ann Archibald
Laureate 2000

Sanaaq

By Mitiarjuk Nappaaluk
Laureate 1999

Songs for the People: Teachings on the Natural Way

By Art Solomon
Laureate 1994

The Winter We Danced

By the Kino-nda-niimi Collective

The Education of Augie Merasty

By Joseph Auguste Merasty

Up Ghost River

By Edmund Metatawabin with Alexandra Shimo

From the Ashes: My Story of Being Métis, Homeless, and Finding My Way

By Jesse Thistle

The North-West Is Our Mother: The Story of Louis Riel’s People, the Métis Nation

By Jean Teillet

From the Barren Lands

By Leonard G. Flett
Laureate 2002

Indians on Vacation

By Thomas King

Jonny Appleseed

By Joshua Whitehead

There There

By Tommy Orange

All Our Relations

By Tanya Talaga

Heart Berries: A Memoir

By Terese Marie Mailhot

Motorcycles and Sweetgrass

By Drew Hayden Taylor
Laureate 2021

Son of a Trickster

By Eden Robinson

Monkey Beach

By Eden Robinson

The Inconvenient Indian

By Thomas King

The Strangers

By Katherena Vermette

True Reconciliation: How to Be a Force for Change

By Jody Wilson-Raybould

Life in the City of Dirty Water: A Memoir of Healing

By Clayton Thomas-Müller

Broken Circle: The Dark Legacy of Indian Residential Schools

By Theodore Fontaine

Five Little Indians

By Michelle Good

21 Things You May Not Know About the Indian Act

By Bob Joseph
Laureate 2016

Moon of the Crusted Snow

By Waubgeshig Rice

And Grandma Said… Iroquois Teachings as Passed Down Through the Oral Tradition

By Tom Porter

A Mind Spread Out on the Ground

By Alicia Elliott

Moonshot: The Indigenous Comics Collection

By Hope Nicholson

The Clay We Are Made Of

By Susan M. Hill

I Am Woman: A Native Perspective on Sociology and Feminism

By Lee Maracle

Split Tooth

By Tanya Tagaq

Unreconciled: Family, Truth, and Indigenous Resistance

By Jesse Wente

Two Indians

By Falen Johnson

Beyond Blood: Rethinking Indigenous Identity

By Dr. Pam Palmater

Indian Horse

By Richard Wagamese
Laureate 2012

Medicine Walk

By Richard Wagamese
Laureate 2012

Indigenous Relations – Insights, Tips and Suggestions to make Reconciliation a Reality

By Bob Joseph
Laureate 2016

Young Adult Books

Firekeeper’s Daughter

By Angeline Boulley

The Marrow Thieves

By Cherie Dimaline

Hunting By Stars

By Cherie Dimaline

This Place: 150 Years Retold Collection

A Girl Called Echo Graphic Novel Series

By Katherena Vermette

 

 

 

Children’s Books

Phyllis’s Orange Shirt

By Phyllis Webstad

We Are Water Protectors

By Carole Lindstrom

Stolen Words

By Melanie Florence

On the Trapline

By David A. Robertson

When We Were Alone

By David Alexander Robertson

Not My Girl

By Christy Jordan-Fenton and Margaret Pokiak-Fenton

When I Was Eight

By Christy Jordan-Fenton and Margaret Pokiak-Fenton

A Stranger at Home

By Christy Jordan-Fenton and Margaret Pokiak-Fenton

I Am Not A Number

By Jenny Kay Dupuis and Kathy Kacer

The Day I Became Number 54

By Lorrie Gallant

 

 

Academic Books

Urban Aboriginal Communities in Canada: Complexities, Challenges, Opportunities,

Co Authored by Peter Dinsdale (Laureate 2019) and Jerry P. White

Taking Back Our Spirits: Indigenous Literature, Public Policy and Healing

By Dr. Jo-Ann Episkenew
Laureate 2016

Infested Blankets: Canada’s Constitution – Genocide of Indian Nations

By Eric William Robinson
Laureate 2010

Freedom and the Indigenous Constitutionalism

By John Borrows
Laureate 2003

A Knock on the Door

By Phil Fontaine (Laureate 1996), Aimee Craft and the Truth and Reconciliation Commission of Canada

Why Indigenous Literatures Matter

By Daniel Health Justice

Braiding Sweetgrass: Indigenous Wisdom, Scientific Knowledge and the Teaching of the Plants

By Robin Wall Kimmerer

A New History of Aboriginal – White Relations

By John Sutton Lutz

Final Report of the Truth and Reconciliation Commission of Canada

By The Truth and Reconciliation Commission of Canada

The Final Report of the National Inquiry into Missing and Murdered Indigenous Women and Girls

Canadian Geographic’s Indigenous Peoples Atlas of Canada

Gathering Moss

By Robin Wall Kimmerer

Indigenous Writes: A Guide to First Nations, Metis and Inuit Issues in Canada

By Chelsea Vowel

 

 

 

Music

Kelly Fraser
Laureate 2019

Maggie Paul
Laureate 2014

Danny Beaton
Laureate 2010

John Arcand
Laureate 2003

Robbie Robertson
Laureate 2003

Buffy Sainte- Marie
Laureate 1998

Tom Jackson
Laureate 1996

Susan Aglukark
Laureate 1994

Indigenous Music

The Halluci Nation (formerly A Tribe Called Red)

Northern Cree

Eagle and Hawk

Iskwe

Spirit Sands Singers

Christie Lee Charles

Jeremy Dutcher

Aasiva

Winston Wuttunee
Laureate 2013

Ziibiwan

Melody McKiver

Fawn Wood

Cris Derksen

N’we Jinan

Digging Roots

Willie Thrasher

Frank Waln

Elisapie

Tanya Tagaq

Black Belt Eagle Scout

Iskwew Singers

Eastern Owl

Snotty Nose Rez Kids

Shawnee Kish

William Prince

Supaman

Derek Miller

Lacey Hill

Elsa Jayne

Crystal Shawanda

Redbone

Drezus

Nick Sherman

Brendt Thomas Diabo

Leela Gilday

The Jerry Cans

Don Amero

Indian City

Mob Bounce

Rosary Spence

George Leach

Leonard Sumner

Wolf Saga

Riit

Beatrice Deer

DJ Shub

Jayli Wolf

Chuck Copenace

G.R. Gritt

Dakota Bear

 

Radio/ Podcasts

APTN Infocus with Melissa Ridgen

APTN Nation to Nation with Todd Lamirande

APTN Face to Face with Dennis Ward

APTN Investigates

Missing and Murdered with Connie Walker

The Henceforward

This Land hosted by Rebecca Nagle

Canadian Indigenous Peoples Radio

CFWE-FM

ELMNT FM

CKRZ FM

Thunder Bay by Canadaland

Stories from the Land

All My Relations

Métis in Space

Matriarch Movement with host Shayla Oulette (Laureate 2022)

The Road to Your Name by Aboriginal Legal Services with host Lisa Vanevery

This Place

Telling Our Twisted Histories

Kiwew

Muddied Water

Coffee with my Ma

New Fire with Lisa Charleyboy

Stolen: The Search for Jermain

BUFFY hosted by Falen Johnson

Warrior Life with host Pam Palmater

 

 

 

Art

Greg Hill
Laureate 2018

Kent Monkman
Laureate 2014

Sapling and Flint

Dakota Brant
Laureate 2011

Corrine Hunt
Laureate 2011

Jewelry maker

Joane Cardinal-Schubert
Laureate 2007

Artist

Gerald McMaster
Laureate 2005

Artist

Joe Jacobs
Laureate 2005

Sculptor

Osuitok Ipeelee
Laureate 2004

Sculptor

Susan Point
Laureate 2004

Artist

Alex Janvier
Laureate 2002

Artist

Freda Diesing
Laureate 2002

Artist

Ohito Ashoona
Laureate 2002

Artist

Art Thompson
Laureate 2000

Sculptor

Allen Sapp
Laureate 1999

Painter

Daphne Odjig
Laureate 1998

Artist

Kiawak Ashoona
Laureate 1997

Artist

Kenojuak Ashevak
Laureate 1995

Artist

Robert Davidson
Laureate 1995

Artist

Bill Reid
Laureate 1994

Sculptor

Rebecca Belmore

Faye Heavyshield

Shelley Niro

Maria Hupfield

Bonnie Devine

Laakkuluk Williamson Bathory

Carl Beam

Barry Ace

Jackson Beardy

Jordan Bennett

Lisa Myers

Ruth Cuthand

Carl Ray

Eddy Cobiness

David General

Joi T. Arcand

Nico Williams

Marianne Nicolson

Jeffrey Gibson

Catherine Blackburn

Kablusiak Nasogaluak-Carpenter

Christi Belcourt

R.G. Miller

Arnold Jacobs

Anong Migwans Beam

Kelly Greene

Benjamin Chee Chee

Elizabeth Doxtater

Hannah Claus

Brenda Mitten

Santee Smith

Steve Smith

James Luna

Chief Lady Bird

Deron Ahsén:nase Douglas

Hawlii Pichette

Quinn Smallboy

Jason Baerg

Thomas V. Hill

Nadia Myre

Annie Pootoogook

Norval Morrisseau
Laureate 2008

George Littlechild

Maxine Noel

Lawrence Paul Yuxweluptun

Jerry Whitehead

Steven Paul Judd

Andy Everson

Justine Woods

Amy Malbeuf

 

 

 

Fashion Arts

Melissa Attagutsiak
Laureate 2022

Evan Ducharme

Robyn Mcleod

Curtis Oland

Michel Dumont

Qaulluq

Niio Perkins Designs

Tracy Toulouse

Celeste Pedri-Spade

Lesley Hampton
Laureate 2021

B. Yellowtail

Emme Studio

Livia Manywounds

Kadusné

D’arcy Moses

Janelle Wawia

Margaret Jacobs

Anne Mulaire

Bibi Chemnitz

Arctic Luxe

Mobilize Waskawewin

Section 35

Victoria’s Arctic Fashion

Sho Sho Esquiro

Manitobah Mukluks

Angela deMontigny

Born In The North

She Native

Films

Indian Horse

by Richard Wagamese
Laureate 2012

Atanarjuat: The Fast Runner

Produced by Zacharias Kunuk
Laureate 2001

Bee Nation

Colonization Road

Edge of the Knife

The Grizzlies

Incident at Restigouche

By Alanis Obomsawin
Laureate 1994

Monkey Beach

The Journals of Knud Rasmussen

Before Tomorrow

One Day in the Life of Noah Piugattuk

Kayak to Klemtu

The Incredible 25th Year of Mitzi Bearclaw

Shadow of Dumont

Inconvenient Indian

Slash/Back

Rhymes for Young Ghouls

Beans

We Were Children

Run Woman Run

The Road Forward

Rumble: Indians Who Rocked the World

Night Raiders

Kímmapiiyipitssini: The Meaning of Empathy

Bootlegger

Mashkawi-Manidoo Bimaadiziwin Spirit to Soar

Blood Quantum

Wildhood

Her Water Drum

Along the Water’s Edge

Our People Will Be Healed

Rustic Oracle

Angry Inuk

nîpawistamâsowin: We Will Stand Up

Reel Injun

Six Miles Deep

Silent Tears

By Shirley Cheechoo
Laureate 2008

Bearwalker

by Shirley Cheechoo
Laureate 2008

Spirit World: The Story of the Mi’Kmaqs

Directed by John Joe Sark
Laureate 2005

Come Alive (TV series), Children of Alcohol, Foster Child (Film)

Gil Cardinal
Laureate 1997

Christmas in Moose Factory

By Alanis Obomsawin
Laureate 1994

The People of Kattawapiskak River

by Alanis Obomsawin
Laureate 1994

CBQM

First Stories: Two-Spirited

Lumaajuuq

Nimmikaage

Cry from a Diary of a Métis Child

by Richard Cardinal

NFB Indigenous Cinema

TV

Reservation Dogs

Rutherford Falls

Echo

Amplify

First Contact

1491: The Untold Story of the Americas Before Columbus (eight-part docu-drama series)

by Barbara Hager
Laureate 2019

Blackstone (TV show)

Produced by Ron E. Scott
Laureate 2015

Noongom (TV show)

Hosted by Gabrielle Fayant
Laureate 2015

Wapos Bay (TV Show)

Written by Dennis Jackson
Laureate 2009

Taken (TV show)

by Lisa Meeches
Laureate 2007

North of 60

Tina Keeper (actor)
Laureate 2004

8th Fire: Wabs Walk Through History

Trickster

Stories from the Land

Future History

Molly of Denali

Mohawk Girls

 

 

 

Poets

Rita Joe
Laureate 1997

Ronnie Dean Harris

Rebecca Thomas

January Rogers

Zoey Roy
Laureate 2016

Arielle Twist

 

 

Poetry Books

This Wound is a World

By Billy-Ray Belcourt
Laureate 2019

Homecoming

by Zondra Roy
Laureate 2016

I Lost My Talk

By Rita Joe
Laureate 1997

Calling Down the Sky

by Rosanna Deerchild

Totem Poles and Railroads

by Janet Rogers

Witness, I am

by Gregory Scofield

Passage

by Gwen Benaway

Burning in this Midnight Dream

by Louise Bernice Halfe

NDN Coping Mechanisms: Notes from the Field

by Billy-Ray Belcourt
Laureate 2019

A History of My Brief Body

by Billy-Ray Belcourt
Laureate 2019

Injun

by Jordan Abel

Infinite Citizen of the Shaking Tent

by Liz Howard

Bent Box

by Lee Maracle

Scars and Stars

By Jesse Thistle

I Am A Body of Land

By Shannon Webb-Campbell

Disintegrate Dissociate

By Arielle Twist

Hope Matters

By Lee Maracle, Columpa Bobb, Tania Carter

Ego of a Nation

By Janet Rogers

 

 

Twitter

First Nations Drum

ONWA

Niigaan Sinclair

CBC Unreserved

Jesse Wente

Duncan McCue
Laureate 2017

CBC Indigenous

APTN News

Christi Belcourt

Tanya Talaga

Cindy Blackstock
Laureate 2011

Pam Palmater

Instagram