2017 Laureates

Cece Hodgson-McCauley
Doreen Spence
Duncan McCue
Heather Kashman
Jan Kahehti:io Longboat
Josh Butcher
Kimberly R. Murray BA, LL.B, IPC
Maatalii Okalik
Nathan Matthew
Phillip “Jerry” Asp
Senator Murray Sinclair (Lifetime Achievement)
Tekatsi:tsia’kwa Katsi Cook
Thomas Dymond

2016 Laureates

Carey Price
Chief Jim O’Chiese
Chief Robert Joseph (Lifetime Achievement)
Christian Kowalchuk
Clint Davis
Dr. Jo-Ann Episkenew
Elder Mae Louise Campbell
Joseph Boyden
Killulark (Laura) Arngna’naaq
Leonard George
Mark L’Hirondelle Stevenson
Michael Kanentakeron Mitchell
Pat Mandy
Zondra Roy

2015 Laureates

Brenda La Rose (Business and Commerce)
Dr. Paulette C. Tremblay (Education)
Dr. Wilton Littlechild (Law and Justice)
Elsie Yanik (Lifetime Achievement)
Gabrielle Fayant (Youth)
Gerald Anderson (Environment and Natural Resources)
Gino Odjick (Sports)
Jordan Konek (Youth)
Kendal Netmaker (Youth)
Kim Baird (Politics)
Madeleine Redfern (Public Service)
Peter Irniq (Culture, Heritage and Spirituality)
Ron E. Scott (Arts)
William Julius Mussell (Health)

2014 Laureates

Charlie Snowshoe
Christie Lavallée
Dr. Marie Yvonne Delorme
Evan Tlesla II Adams
Grand Chief Stewart Philip
James Eetoolook
John Nicholas Jeddore
Kent Monkman
Maggie Paul
Marion Meadmore
Mary Spencer
Rita Bouvier
Robert Watts
Sarah Arngna’naaq

2013 Laureates

Alex Van Bibber
Charlie Evalik
Duane Smith
Elizabeth Zarpa
Gabrielle Scrimshaw
Gail Cyr
Graham Kotowich
Jacqueline Guest
Lloyd (Sonny) Flett
Ruby Jacobs
Shawn A-in-chut Atleo
Theoren Fleury
Viola Robinson
Winston Wuttunee

2012 Laureates

Adam Beach
Candace Sutherland
Dave Courchene
Earl Cook
Edward John
Gerry St. Germain, P.C.
Janet Smylie
Leona Aglukkaq
Leona Makokis
Minnie Grey
Richard Peter
Richard Stewart Hardy
Richard Wagamese
Victor S. Buffalo
Violet Ford

2011 Laureates

Annie Paingut Peterloosie
Audrey Poitras
Cindy Blackstock
Corrine Hunt
Duncan Cree
Frederick Sasakamoose
Jean La Rose
Joseph Dion
Lillian McGregor
Marcia Anderson DeCoteau
Margo Greenwood
Roger Jones
Ronald Edward Sparrow
Teyotsihstokwáthe Dakota Brant

2010 Laureates

Danny Beaton
Donald Worme
Douglas Henry
Edith Cloutier
Eric William Robinson
Kenneth Atsenhaienton Deer
Madeleine Kētēskwew Dion Stout
Monica Pinette
Raoul McKay
Skawenniio Barnes
Tom Crane Bear
William Commanda

2009 Laureates

Adam Sioui
Allan McLeod
Candace Grier-Lowe
Carol Morin
Cecil King
Chelsea Lavallée
Delia Opekokew
Dennis Jackson
Gordon Prest
Joan Glode
Melanie Jackson
Paul Okalik
Stan Cuthand
Stephen Augustine

2008 Laureates

Boyd Wesley Benjamin
David Nahwegahbow
Elizabeth (Tshaukuesh) Penashue
Hubert Skye
Jeff Reading
Jim Boucher
Joseph Leon Handley
Marie Ann Battiste
Norval Morrisseau
Paul Andrew
Reggie Leach
Shirley Cheechoo
Sylvia Maracle

2007 Laureates

Alestine Andre
Bertha Clark Jones
Chief David Walkem
Fred Carmichael
Hugh Braker
Jack Poole
James Makokis
Joane Cardinal-Schubert
Joe Michel
Joseph Couture
Lewis Cardinal
Lisa Meeches
Monica Peters
Wegadesk Gorup-Paul

2006 Laureates

Andrea Dykstra
Bernd Christmas
Billy Day
George Tuccaro
Gladys Taylor Cook
Herb Belcourt
James (Sakej) Henderson
Jane Ash Poitras
Jim Sinclair
Myra Cree
Shirley Firth Larsson
Taiaiake (Gerald) Alfred
Tony Belcourt
Wendy Grant-John

2005 Laureates

Andy Carpenter Sr.
Bertha Allen
Brenda Chambers
Douglas Golosky
Eber Hampton
Emma LaRocque
Fauna Kingdon
Gerald McMaster
Joe Jacobs
John Joe Sark
Judy Gingell
Lolly Annahatak
Sharon Anne Firth
Thomas Dignan

2004 Laureates

Andrew Delisle
Basil Johnston
Carl Urion
Clarence Louie
Kristinn Frederickson
Lee Wilson
Muriel Stanley Venne
Osuitok Ipeelee
Pearl Calahasen
Sheila Watt Cloutier
Stanley Vollant
Susan Point
Suzanne Rochon-Burnett
Tina Keeper

2003 Laureates

Edward Lennie
Gary Bosgoed
Jay Wortman
John Arcand
John Borrows
Judith Bartlett
Leroy Little Bear
Mary Richard
Matthew Dunn
Mel Benson
Robbie Robertson
Simon Lucas
Sophie Pierre
Tom King

2002 Laureates

Alex Janvier
Freda Diesing
Gail Guthrie Valaskakis
George Kurszewski
Gilles Pinette
Harry Deneron
Jonah Kelly
Jordin Tootoo
Joseph Tokwiro Norton
Leonard Flett
Michael Nepinak
Noel Knockwood
Ohito Ashoona
Roy Fox

2001 Laureates

Dolly Watts
Fred House
Freda Ahenakew
Harold Cardinal
Lance Relland
Leonard Marchand
Lindsay Crowshoe
Mariano Aupilardjuk
Mary Thomas
Nick Sibbeston
Richard Nerysoo
Roman Bittman
Tomson Highway
Zacharias Kunuk

2000 Laureates

Art Thompson
Edith Josie
Fjola Hart-Wasekeesikaw
Jo-Ann Archibald
John Charles Bernard
Joseph Arthur Gosnell
Konrad Sioui
Leetia Ineak
Miles Richardson
Paul Birckel
Roy Albert Whitney
Simon Baker
Steven Point
Waneek Horn-Miller

1999 Laureates

‘Alika LaFontaine
Allen Sapp
David Tuccaro
Dorothy Betz
Dorothy Grant
Edward Kantonkote Cree
Howard Adams
James Bartleman
James Igloliorte
Lillian Eva Dyck
Malcom King
Mitiarjuk Nappaaluk
Rose Toodick Boyko
Theresa Stevenson

1998 Laureates

Abel Bosum
Buffy Sainte-Marie
Cornelia Wieman
Dan Goodleaf
Daphne Odjig
Emily Jane Faries
Georges Erasmus
Joe Crowshoe
John Amagoalik
Roberta L. Jamieson
Tagak Curley
Tantoo Cardinal
Wade Cachagee

1997 Laureates

Charlie Watt
Chester R. Cunningham
Chief Billy Diamond
Darren Zack
George Berthe
Gil Cardinal
Graham Greene
Harry S. LaForme
Kiawak Ashoona
Martin Gale McLoughlin
Olive Patricia Dickason
Rita Joe
Stanley John McKay
Stephen Kakfwi

1996 Laureates

Mary Two-Axe Earley
Albert Charles Rock
Alwyn Morris
Ambassador Mary May Simon
Elijah Harper
Frank Calder
James Watson Walkus
Maria Campbell
Marlene Brant Castellano
Mary Two-Axe Earley
Phil Fontaine
Robert E. Johnson Jr.
Rose Auger
Tom Jackson
W. Yvon Dumont

1995 Laureates

Ahab Spence
Alfred Scow
Angela Chalmers
Douglas Cardinal
Ernest Benedict
Frank Hansen
Kenojuak Ashevak
Louis Stevenson
Maggie Hodgson
Marie Smallface Marule
Matthew Coon Come
Noah Carpenter
Robert Davidson
Sharla Tiakohatéhkwen Howard

1994 Laureates

Alanis Obomsawin
Art Solomon
Bill Reid
Cindy Kenny-Gilday
Jean Cuthand Goodwill
Murray Sinclair
Nellie Cournoyea
Rosemarie Kuptana
Senator Thelma Chalifoux
Susan Aglukark
Ted Nolan
Verna Kirkness
William Lyall