Award Laureates

Guiding the Journey: Indigenous Educator Awards

2018

Community Service –  Cort Dogniez, Métis Nation of Saskatchewan
Community Service –  Rachel Mishenene, Eabametoong and Mishkeegogamang First Nations, ON
Innovative Practice – Lori Pritchard, Métis, AB
Culture, Language and Traditions – John Elliott, Tsartlip First Nation, W̱SÁNEĆ Nation, BC
Culture, Language and Traditions – Starr Paul, Eskasoni First Nation, NS
Leadership – Leadership Rebecca Hainnu, Inuk, Clyde River, NU
Leadership – Leona Prince, Lake Babine Nation, BC
Partner in Indigenous Education – Lisa Howell, Non-Indigenous, Ottawa, ON
Role Model – Kimberly Sommer, Makah, Neah Bay, Washington
Indigenous Organization Award –  Kehteyak (The Old Ones) Education Society, Edmonton, AB

 
Read the press release

 

2017

Community Service –  Pauline Favel, First Nations, North Battleford, SK
Innovative Practice – Judy Whitford, Métis, Yellowknife, NT
Culture, Language and Traditions – Danita Lewis, First Nations, Comox, BC
Culture, Language and Traditions – Siaja Mark-Manqiuk, Inuk, Ivujivik, QC
Culture, Language and Traditions – Donald Speidel, First Nations, Whitecap Dakota First Nation, SK
Leadership – Lorne Belmore, First Nations, Winnipeg, MB
Role Model – Billie-Jo Grant, Métis, St. Albert, AB
Role Model – Pamela Sparklingeyes, First Nations, Edmonton, AB
Partner in Indigenous Education – Darlene Nuqingaq, Non-Indigenous, Iqaluit, NU
Indigenous Organization Award – Northern Nishnawbe Education Council, Thunder Bay, ON

 
Read the press release

 

2016

Community Service –  Ivan Augustine
Indigenous Education Partner –  Elizabeth Barrett
Innovative Practice –  Pauline McKay
Language, Culture and Traditions –  Thomas Deer
Language, Culture and Traditions –  Eileen Lucas
Leadership –  Denise Augustine
Leadership –  Lois Philipp
Role Model –  Wade Houle
Role Model –  Kieran McMonagle
Indigenous Organization Award – South Slave Divisional Education Council

 

2015

Community Service – Dr. Monique Annette Giard, British Columbia
Community Service – Loretta C. Woodhouse, Manitoba
Culture, Language and Traditions – Elizabeth Aapak Fowler, Northwest Territories
Innovative Practice – Thomas B. Doherty, Ontario
Language, Culture and Traditions – Delvin Kanewiyakiho, Saskatchewan
Leadership – Mona Markwart, Saskatchewan
Partner in Indigenous Education – Elizabeth Gouthro, Alberta
Role Model – Celina Cada-Matasawagon, Ontario
Indigenous Organization Award – Mi’kmaw Kina’matnewey, Nova Scotia

 

2014

Leadership – Brad Baker, British Columbia
Leadership – Annette BruisedHead, Alberta
Role Model – Charlene Camillo, Ontario
Innovative Practice – Rebecca Chartrand, Manitoba
Community Service – Elizabeth Evans Mitchell, Newfoundland
Leadership – Newell Johnson, Nova Scotia
Role Model – Gerald Mason, Manitoba
Leadership – Sheila Pocha, Saskatchewan
Indigenous Education Partner – John Stewart, Northwest Terriotries
Language, Culture and Traditions – Janice Vicaire, Quebec

 

2013

Community Service – Kelly-Lee Assinewe, Ontario
Indigenous Education Partner – Brent Kaulback, Northwest Territories
Innovative Practice – Tanya Leary, Ontario
Language, Culture and Traditions – Doris Camsell, Northwest Territories
Language, Culture and Traditions – Curtis Michael, Nova Scotia
Leadership – Neil Debassige, Ontario
Leadership – Deloria Many Grey Horses, Alberta
Leadership – Gordon Martell, Saskatchewan
Leadership – Eric Wilson, Manitoba
Role Model – Kirsten Barnes, British Columbia
Role Model – Brandi Vezina, Manitoba
Lifetime Achievement – Lottie Keye, Ontario